Beatrix Čelková ( TRIXI )
16. 7. 1925 Bratislava – 1997 Trenčín
špiónka
VIDEO | fotografie | BIO | TEXTY
Ja som sa rizika nebála, určite, verte mi... V šestnástich je svet gombička, nebezpečenstvo sa neberie vážne, človek je plný elánu, vzletu a túžby po napätí a vzruchu.
TRIXI
BIO
Popri práci na Barrandove, kde odporúčala scenáre do výroby, predávala cennosti prenasledovaných Židov, zháňala lieky a potraviny. Keď ju zatklo gestapo, odmietla spoluprácu a na falošný pas ušla do Bratislavy. Z odboja dostala úlohu zmapovať produkciu pohonných hmôt v rafinérii Apollo.
bonus
Desaťtisíce Židov, tisíce Rómov, cudzincov a stovky iných neprajníkov fašistického režimu, medzi nimi aj komunisti, nemajú za Slovenského štátu istú ani existenciu ani holý život. Keď sa teda spustia na Apollku americké bomby, je to začiatok konca druhej svetovej vojny.
BIO
Po vyhlásení Protektorátu bol otec Beatrix, pôvodom Moravák, donútený opustiť Slovensko. Rodičia sa rozviedli a Trixi ako pätnásťročná odišla s otcom do Prahy, kde nastúpila na gymnázium. Jej teta – Hrubišková, prezývaná v ilegálnych kruhoch Biela pani ju „zaškolila“ ako spravodajkyňu protifašistického odboja. Popri práci na Barrandove, kde odporúčala scenáre do výroby, predávala cennosti prenasledovaných Židov, zháňala lieky a potraviny. Keď ju zatklo gestapo, odmietla spoluprácu a na falošný pas ušla do Bratislavy. Z odboja dostala úlohu zmapovať produkciu pohonných hmôt v rafinérii Apollo, kde sa zamestnala. Donášala informácie spojencom pred chystaným útokom.
Prepašovala z fabriky fotografie plánov. Podľa nich sa v júni 1944 strhlo bombardovanie.
Dopad tejto udalosti bol dôležitý v celom kontexte vojny. Fašistickému režimu sa tým zasadila hlboká rana.
Udalosť prinútila fašistický Slovenský štát vyhlásiť vojnu Američanom. Trixi útok prežila, ale s traumou, nakoľko tam zomrelo vyše sto ľudí, jej kolegov a kamarátov, ktorých musela identifikovať. Pre ňu osobne to znamenalo veľkú osobnú tragédiu a boj s výčitkami svedomia do konca života. Po vojne sa vydala za právnika Dr. V. Čelka. Po februári 1948 čelila obvineniam z “protikomunistickej činnosti”. Žila s rodinou v Trenčíne a pracovala ako sestrička na onkológii.
PRVÁ ŠPIÓNKA
Lenka Moravčíková Chovanec
Historická rola Trixi Čelkovej je jednoznačná: za fašistického Slovenského štátu pracuje v rafinérii pohonných hmôt. Rafinérka Apolo zásobuje armádu agresora - nemecké vojská na Východnom fronte. Tým, že Trixi vo svojej špionážnej akcii vynesie plány Apolky a dá ich k dispozícii Spojeneckým vojskám hľadajúcich spôsob oslobodenia sa od fašistickej nadvlády, môžu spojenecké vojská zasadiť Apolke úder a tým aj znehodnotiť útoky agresora. Na Slovensku v roku 1944, ktoré je v područí fašistov už piaty rok, sa toho času nebojuje.
Slováci si zvykajú na podmienky, že ak nepatríte do prenasledovaného etnika, v podstate je výhodnejšie nevystrkovať hlavu.
Desaťtisíce Židov, tisíce Rómov, cudzincov a stovky iných neprajníkov fašistického režimu, medzi nimi aj komunisti, nemajú za Slovenského štátu istú ani existenciu ani holý život. Keď sa teda spustia na Apollku americké bomby, je to začiatok konca druhej svetovej vojny. Sila občianskeho protifašistického odboja prekonala fašizmus spolu s ostatnými protifašistickými iniciatívami. Medzi nimi nastal po vojne zápas o mieru zásluh na konci vojny.
Protifašistický odboj neustál boj s komunistickým protifašistickým odbojom, ktorý nekomunistom nepriznal žiadne zásluhy na vymetení fašistov. A tak máme späť politických ideológov a kariérnych politikov. Pritiahnuť pozornosť občianstva, privyknutého na cumlík, nie je problém. Stačí ukázať cumlík. Cumlíkom je sen o zbrojárskom priemysle. My budeme v mieri vyrábať a ostatní nech sa pozabíjajú!
Na Slovensku v roku 2019 posiela fašistická strana do Európskeho parlamentu, ktorý chce rozpustiť, dvoch poslancov. Slováci sú zvyknutí na to, že ak nepatríte do prenasledovaného etnika, v podstate je výhodnejšie nevystrkovať hlavu. ĽSNS sa darí, ponúka v programe celý balík cukríkov. Na Slovensku chýba pestrosť obyvateľstva ako soľ. Neobnovila sa ani po vojne, ani po roku 1989. Naopak, mládež prúdom odchádza. Zopár židovských potomkov žije, ale skôr v zahraničí. Rómske etnikum doma v slovníku fašistov synonymum “parazit”. Ľudia volajúci po slobodách sa nazývajú v programe slovenských fašistov “úchyl”. Cudzinci na Slovensku ni nehľadajú, o zástupcoch medzinárodnej kriminálnej siete v podnikateľských kruhoch si môžeme myslieť to, o o nemeckých NSDAP pohlavároch za 2. svetovej vojny: prišli vysať, o sa dá. Ľudia, ktorí do ich aktivít “pchali” nos, ako napríklad poctivý investigatívny novinár Ján Kuciak, zaplatil ako za vojnových čias: nezostal jemu a jeho snúbenici ani holý život.
Pustite si teda film Petra Kerekesa poriadne nahlas.